ÖVRIGT / Speglar / Pigtittare 6104268
*
nr 610 4268
Pigtittare
1800-tal, Björkrot
Utrop:
100 kr
Såld:
600 kr
Sista tid för bud online:
måndag 16 november 2009
kl 19:43:51
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
12/11 23:21:29
1
200 kr
16/11 04:38:36
2
250 kr
16/11 09:47:23
3
550 kr
16/11 17:16:59
4
Vinnande bud
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: björkrot lådspegel pigtittare rakspegel spegel speglar
-
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:12
-
8125 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:07
*
Pigtittare
nr 610 4268
Pigtittare
1800-tal, Björkrot
| Utrop: | 100 kr |
|---|---|
| Såld: | 600 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 16 november 2009 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 12/11 23:21:29 | 1 | 200 kr |
| 16/11 04:38:36 | 2 | 250 kr |
| 16/11 09:47:23 | 3 | 550 kr |
| 16/11 17:16:59 | 4 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: björkrot lådspegel pigtittare rakspegel spegel speglar
-
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:12 -
8125 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:07



